Biografie

25. ledna 2009 v 18:19 |  Biografie

1) Sahara Dust

Epica je holandská symphonic metalová kapela. Vnik kapely se datuje k roku 2002.
Mark Jansen, který odešel z After Forever díky neshodám, se rozhodl založit nový projekt s názvem Sahara Dust. Začal proto hledat muzikanty, kteří by se s ním na projektu podíleli. Prvním z nich byl Ad Sluijter, který s ním spolupracoval již za jeho působení v After Forever. Do čela svého projektu postavil bývalou zpěvačku Trail of Tears - Helenu Iren Michaelsen. Další sestava kapely vypadala takto: Coen Janssen (klávesy), Yves Huts (baskytara), Iwan Hendrikx (bicí). Z kapely odchází (z mě neznámých důvodů) Helena (nejspíš díky nabídce v kapele Imperia) a Iwan. Mark proto do kapely přivede svou přítelkyni, tehdy 17-ti letou Simone Simons. Simoniným vzorem ve zpěvu byla Tarja, která ji oslovila na albu Oceanborn a to se také projevilo na Simoniném hlasovém projevu - mezzosoprán. Ke kapele se také přidal nový bubeník Jeoroen Simons. Kapela v této formaci nahrála první demo - Cry for The Moon.

2) Phantom Agony

Kapela si změní jméno kapely na Epica - inspirace albem skupiny Kamelot. Epica znamená místo, kde naleznete odpovědi na všechny otázky, proto sekapela občas zabývá filosofickými texty. V roce 2003 vychází debutové album - The Phantom Agony. Kapela má štěstí, že stihla vydat jejich první album rok před veleúspěšným Once finských Nightwish, jinak by nejspíše zůstali zastínění touto formací. Album dosáhne nečekaného úspěchu a Jansen tak dokáže, že může jít dál i bez After Forever. Epica se vydává na své první turné, ve kterém navštíví hlavně rodné Holandsko, Německo a země BENELUXU. K albu vyšly také 3 singly nejznámější z nich Cry for The Moon. Kapela dostane možnost natočit své první DVD - We will take you With Us (text z Facade of Reality), na kterém zachycuje kapelu ve studiu se sborem a smyčcovým orchestrem. Na turné kapela hraje také cover písně od After Forever - Follow in The Cry.

3) Consign To Oblivion

Po úspěšném debutu vydává kapela v roce 2005 nové album Consign to Oblivon. Abum se stalo komerčně ještě úspěšnější (potlačení growlingu na úkor Simone a sborů; změna techniky zpěvu). Kapela ještě téhož roku vydává CD The Score, které je soundtrack k filmu Joyride. K albu byly vydány 2 singly - Soliraty Ground a Quietus. Kapela vyraží na další turné, kdy se dostane Jižní Ameriky a také dělá předkapelu kapele Kamelot. V této době se Simone a Mark rozešli. Čas mezi albem kapela vyplňuje singly a také se rozhodla v klubu Paradiso v Amsterdamu natočit své první live DVD. Nastávají ale první výraznější problémy v kapele - odchází bubeník Jeroen, který se chce věnovati odlišným stylům, než jen metalu; a jejich dosavadní nahrávací společnost krachuje. Vydaní DVD se odložilo, protože společnost nechce prodat kapele autorská práva. Kapela začne hledat novou nahrávací společnost a připravovat se na nahrávání nového alba.

4) The Divine Conspiracy

Kapela začala hledat bubeníka, který by jim nahrál nové album a tím se stal Ariën van Weesenbeek (God Dethroned). Ten bohužel nahrál pouze bicí, ale na koncerty s kapelou jezdil Koen Herfst. Na novém albu přišel Mark s nápadem, že by mohli vytvořit koncept o náboženstvích. Nové album potom pojmenovali The Divine Conpiracy (božské spiknutí). Skupina si také našla novou nahrávací společnost - nejvetší metalový label v Evropě, Nuclear Blast. Pod tímto labelem vydali své doposud nejtvrdší a nejdelší album. Prvním singlem z alba se stala poněkud "komerční" píseň Never Enough, o které Mark později prohlásil, že nejbyla nejlepší volbou pro singl, protože si potom lidé myslí, že takle zní celé album. Kapela také v roce 2007 poprvé navštíví Českou republiku. Druhým singlem byla skladba Chasing The Dragon. V roce 2008 se stal Ariën oficiálním členem Epicy. Nastává ale první problém - Simone se nakazila smrtelnou infekcí MRSA, proto se ruší samostatné koncerty (také český) a na slíbenou tour po severní Americe se Symphony X (jako předkapela) jede zpěvačka Amanda Somerville, která se skupinou spolupracuje již od debutu. Naštěstí vše dopadne dobře a Simone může jet za pár měsíců opět na tour, ale musí dodržovat přísné hygienické opatření. Skupina se také zůčastní koncertu s 40-ti členým orchestrem a 30-ti členým sborem, který pozdějí vydává jako live album pod názvem The Classical Conspiracy. Během tour kapelu opustí zakládající člen - Ad, který svůj odchod odůvodňuje tím, že je po tour unavený a chce se věnovat skládání vlastní hudby. Epica proto najde do 2 týdnu náhradu, kytaristu death metalové skupiny God Dethroned - Issaca Delahaye. Skupina se připravuje na nahrávání nového alba, které má být ještě tvrdší než The Divine Cosnpiracy.

5) Design Your Universe

Albu předchází první singl Unleashed, který je vydán pár týdnů před albem. Nové album není přímo koncept, tak jako The Divine Conspiracy, ale jedná se o album s propojenými motivy. Album sklidí komerčně velký úspěch. Skupina se zůčastní také sedmého ročníku festivalu Metal Female Voices Fest, na kterém točí své budoucí DVD. Skupina se vydává také na samostatnou tour po severní Americe, na které se odpojí klávesák Coen (ten chystá svatbu s Lindou Van Summeren - sboristka na We Will Take You With Us) a nahradí jej přítel Simone, klavesák skupiny Kamelot - Oliver Palotai. Po severo-americké tour se vydává kapela na tour po jižní Americe, kde v brazilském městě Sao Paulo natačí další koncert pro své nové DVD. V září oznamuje Mark založení svého nového projektu Mayan, na kterém se mimochodem podílí také Isaac a Arien. V říjnu kapela vydává svůj charitativní singl pro WWF nadaci - This is The Time. Všechny výdělky jdou na záchranu deštných lesů v Brazílii. Kapela se výdává na druhé Americké turné k novému albu. Koncem roku začíná Mark pracovat znovu na nových písních pro další album kapely. V roce 2011 se narodí klavesákovi Coenovi jeho první dcera a proto s kapelou neodjíždí na jihoamerické turné a festival 70.000 tons of Metal, který se koná na obří lodi.

6) Requiem for the Indifferent

Na přelomu jara a léta 2011 začíná kapela intenzivněji pracovat na novém albu, ke kterému je v červnu 2011 napsáno již 15 skladeb bez textů. Do studia kapela vstoupila 7. září, kdy začal Arien nahrávat bicí, a album bylo dokončeno v půlce listopadu. Ve stejném měsíci začal Sasha album mixovat a 1.12. byl prozrazen název plánované novinky.

Styl

Skupina se nedá zařadit přímo do určitého hudebního stylu, ale nejčastěji se užívá symphonic metal. Hudba kapely je založena na dalších odnožích metalu - power metal, gothic metal a progressive metal.
Hudba stojí hlavně na ženském zpěvu Simone, která užívá mnoho pěveckých technik. Od mezzosopránu, ke klasíckému popovému zpěvu. Ve většině písní se také objevuje growling a sreaming. Dalším výrazným pěveckým prvkem v jejich hudbě jsou mohutné gothické sbory.
Instrumentální část je založena na rachlých bicích, tvrdých trash (nebo death) metalových kytarách a base. To vše je podloženo bombastikými orchestracemi a klávesami. Objevují se také často orientální prvky.
Celkově se dá styl skupiny označit jako symphoncký power metal s gothickými a death metalovými prvky.

Popularita kapely:

Kapela se hned po vydaní debutu stala velmi populární nejen v Holandsku, ale také v Evropě. S dalšími alby popularita kapely rostla, ale nejvíce vzrostla s vydáním alba Design Your Universe, kdy se základny fanoušků začaly zvětšovat - například v ČR se album první 2 týdny svého prodeje zařadilo mezi 50 nejprodávanějších alb (43. a následně 38. místo). Kapela má nyní něco přes 1 000 000 fanoušků na facebooku (4.12.2011) a pomalu začíná dohánět i takové velikány, jako Within Temptation. Největší fanouškovskou základnu má kapela v jižní Americe.

Koncerty v ČR:

19-05-2012 KC Vltavská (Praha)
18-05-2012 Masters of Rock Café (Zlín)
05-06-2011 MetalFest (Plzeň)
16-07-2010 Masters of Rock (Vizovice)
24-10-2009 Masters of Rock cafe (Zlín)
23-10-2009 Abaton (Praha)
25-07-2009 Benatska Noc Festival (Malá Skála)
06-11-2008 Prague Rock Café (Praha)
05-11-2008 Masters of Rock café (Zlín)
14-07-2007 Masters of Rock (Vizovice)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
http://www.epica.nl/Isaac/MySpace/Layout/banner01.gif